Na temat męskiej higieny intymnej powiedziano i napisano już całkiem sporo. Mimo to świadomość mężczyzn w tej dziedzinie pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Statystyczny facet ogranicza się do spłukania ciała (w tym okolic intymnych) wodą z dodatkiem żelu pod prysznic. I na tym pielęgnacja się kończy. A to ogromny błąd! Okolice intymne wymagają szczególnej uwagi. Jak więc o nie dbać? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Dlaczego higiena intymna jest tak ważna?

mężczyzna zaglądający sobie do bokserek

Po pierwsze i najważniejsze – dla własnego dobra (i zdrowia). Utrzymanie okolic intymnych w czystości daje komfort psychiczny i fizyczny. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jest też skuteczną bronią w walce z bakteriami, które mogą prowadzić do powstawania niebezpiecznych infekcji i podrażnień. Męskie krocze jest zbudowane z mnóstwa gruczołów łojotokowych, które cały czas pracują. Skóra na tym obszarze jest grubsza i zazwyczaj gęsto owłosiona, co sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów. Regularne odświeżanie okolic intymnych i utrzymywanie ich w czystości jest więc bardzo ważne.

Może Cię zainteresować: 5 naturalnych sposobów na pocenie się

Dodatkowo nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale kondycja twoich miejsc intymnych przekłada się nie tylko na twój osobisty komfort, ale również na bezpieczeństwo i zdrowie twojej partnerki. Dlatego  warto poświęcić kilka minut pod prysznicem, byście oboje czerpali przyjemność z wzajemnej bliskości.

Zasady pielęgnacji męskich okolic intymnych

mężczyzna pod prysznicem

Odpowiednie kosmetyki

Może cię zaskoczę, ale żel pod prysznic to nie jedyny kosmetyk, w który mężczyzna powinien zainwestować. Są takie obszary ciała, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Okolice intymne są właśnie jednym z nich. Dlaczego? Kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych mają za zadanie zapewnić ci ochronę przed infekcjami i bakteriami. W drogeriach i aptekach dostępnych jest coraz więcej produktów dedykowanych tylko mężczyznom. Płyny do higieny intymnej są łagodne, mają kwaśny odczyn pH, który jest dostosowany do pielęgnacji tych właśnie okolic i nie usuwa naturalnej warstwy ochronnej. Wybierając produkt dla siebie, zwróć uwagę, by miał w składzie substancje łagodzące i kojące.

Może Cię zainteresować: Dlaczego należy regularnie się badać?

Właściwa bielizna

To, czym opakowane są męskie narządy, ma ogromne znaczenie! Bielizna powinna być przewiewna, by skóra mogła oddychać. Najlepiej, jeśli wykonana jest z naturalnej tkaniny, takiej jak bawełna czy jedwab. Oprócz materiału ważny jest też fason bielizny. Rekomenduję osobiście luźne bokserki, które nie opinają ciała, tak jak jest w przypadku ciasnych slipek. Choć oczywiście wybór modelu jest sprawą indywidualną. Nie każdy lubi wszystko. No i rzecz oczywista, ale dla formalności przypomnę, bieliznę należy wymieniać codziennie.

Depilacja miejsc intymnych

Tak! Depilacja nie jest tylko domeną kobiet! Mężczyźni także powinni regularnie dbać o swoje okolice intymne. Raz ze względów estetycznych (partnerka będzie ci wdzięczna), dwa ze względów higienicznych. Owłosienie miejsca mają tendencje do większej potliwości, co skutkuje nieświeżym zapachem i namnażaniem się bakterii. Nadmierne owłosienie utrudnia także dokładne mycie. Dlatego warto zainteresować się tematem. Najprostszym i najtańszym sposobem na depilację męskich okolic intymnych jest po prostu maszynka i krem do depilacji. A jeśli masz opory przed takim zabiegiem, zainwestuj w dobre nożyczki i chociaż trochę przytnij włoski.

Mężczyzno, o tym pamiętaj!

mężczyzna pod prysznicem
  • Do mycia miejsc intymnych nie używaj gąbek. Są siedliskiem bakterii.
  • Po myciu dokładnie osusz całe krocze.
  • Do wycierania okolic intymnych przeznacz osobny ręcznik.
  • Myj ręce PRZED i PO skorzystaniu z toalety.
  • Poświęć więcej czasu na dokładne umycie miejsc intymnych podczas każdej kąpieli.
  • Czas, który poświęcasz na pielęgnację okolic intymnych, jest też okazją na samobadanie i obserwację. Dzięki temu możesz reagować na ewentualne zmiany i skonsultować je ze specjalistą.