Kinematografia LGBT od lat zyskuje na popularności, a produkcje te stają się coraz bardziej doceniane przez widzów i krytyków. To właśnie dlatego w niniejszym artykule postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie 10 najlepszych filmów o tematyce LGBT, które wyróżniają się wysoką jakością, emocjonalnym przesłaniem i niezapomnianymi postaciami. Każdy z nich prezentuje temat związany z osobami homoseksualnymi, biseksualnymi lub transpłciowymi, a ich różnorodność tematyczna pozwoli na zaspokojenie potrzeb zarówno widzów szukających dramatów, jak i komedii, czy romansów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem i odkrycia świetnych filmów, które nie tylko zapewnią wspaniałe wrażenia kinowe, ale także pobudzą do refleksji nad tematami ważnymi dla osób LGBT+. Przeczytaj, które filmy LGBT warto obejrzeć. 

Call Me By Your Name

“Call Me By Your Name” to amerykańsko-włoski film z 2017 roku w reżyserii Luca Guadagnino. Opowiada on historię miłości między dwoma młodymi mężczyznami, 17-letnim Elio (Timothee Chalamet) i 24-letnim Oliverem (Armie Hammer), którzy spędzają lato w pięknej włoskiej willi, gdzie Elio mieszka z rodzicami. Początkowo Elio jest nieco nieśmiały w obecności Olivera, ale wkrótce zaczyna odczuwać silny pociąg do niego. W miarę upływu czasu, między młodymi mężczyznami narasta napięcie seksualne, a ich relacja staje się coraz bardziej romantyczna.

Film ukazuje nie tylko rozwijającą się miłość między Elio i Oliverem, ale także ukazuje piękno włoskiej wsi oraz przemijanie czasu, które z jednej strony dodaje uroku, a z drugiej – przynosi smutek. “Call Me By Your Name” jest piękną i delikatną opowieścią o miłości, emocjach i odkrywaniu swojego ja. Film zdobył wiele nagród i nominacji, m.in. nominację do Oscara za najlepszy film oraz zwycięstwo w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Może Cię zainteresować: Heteroseksualizm, charakterystyka orientacji seksualnej. Co to znaczy być hetero?

Tajemnica Brokeback Mountain

“Tajemnica Brokeback Mountain” to amerykański film z 2005 roku w reżyserii Ang Lee, na podstawie opowiadania Annie Proulx o tym samym tytule. Film opowiada historię miłości między dwoma mężczyznami, Jackiem Twistem (Jake Gyllenhaal) i Ennisem Delmarem (Heath Ledger), którzy spotykają się w lecie 1963 roku w Wyoming, gdzie pracują jako pasterze owiec.

Początkowo, Jack i Ennis są nieufni wobec siebie, ale wkrótce zaczynają odczuwać silny pociąg do siebie. Ich związek rozwija się stopniowo, a ich spotkania mają miejsce tylko raz w roku, podczas letniego sezonu w górach. Ich miłość jest skomplikowana, a obaj mężczyźni walczą z własnymi emocjami i lękiem przed wyjściem z szafy.

Film ukazuje nie tylko miłość między Jackiem i Ennisem, ale także ich życie poza sezonem w górach i związki z kobietami. Film porusza tematy takie jak homofobia, dyskryminacja i trudności związane z byciem osobą LGBT w kulturze amerykańskiej.

“Brokeback Mountain” zdobył wiele nagród i nominacji, w tym trzy Oscary, w tym dla Lee w kategorii najlepszy reżyser. Film stał się ikoną kina queer i jednym z najważniejszych dzieł kultury popularnej lat 2000.

Moonlight

“Moonlight” to amerykański film z 2016 roku w reżyserii Barry’ego Jenkinsa, który zdobył wiele nagród, w tym trzy Oscary, w tym za najlepszy film.

Film składa się z trzech aktów, które opowiadają historię życia młodego czarnoskórego chłopca imieniem Chiron, który dorasta w slumsach Miami. Pierwszy akt koncentruje się na Chironie jako dziecku (grany przez Alexa Hibberta), drugi akt pokazuje go jako nastolatka (grany przez Ashtona Sandersa), a trzeci akt jako dorosłego mężczyznę (grany przez Trevante Rhodesa).

Chiron jest trudnym do odczytania i zamyślonym chłopcem, który cierpi z powodu homofobii i przemocy w szkole oraz dysfunkcyjnej sytuacji w domu. Jego matka (grana przez Naomie Harris) jest narkomanką, a jego mentorem i jedynym duchowym przewodnikiem jest Juan (grany przez Mahershalę Ali), dealer narkotyków, który próbuje mu pomóc. Juan odkrywa, że Chiron jest gejem i staje się dla niego jedyną osobą, która go akceptuje.

Film jest piękną opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i miłości, o przemijaniu czasu i trudnościach dorastania w trudnych warunkach. “Moonlight” to również wspaniała, subtelna i wyjątkowo aktorska wersja opowieści o miłości i akceptacji, którą można docenić bez względu na orientację seksualną.

Piękny Kraj / God’s Own Country

“God’s Own Country” to brytyjski film z 2017 roku w reżyserii Francisa Lee. Film skupia się na historii Johnny’ego Saxby’ego (grany przez Josha O’Connor), młodego gospodarza z Yorkshire, który musi zmierzyć się z samotnością i frustracją życia na farmie swojego ojca.

Johnny jest zamkniętym w sobie, nieśmiałym mężczyzną, który codziennie zajmuje się zwierzętami i prowadzenie farmy. Jego życie zmienia się, kiedy do pomocy na farmę przyjeżdża rumuński imigrant Gheorghe (grany przez Aleca Secăreanu). Johnny i Gheorghe nawiązują relację, która z czasem przeradza się w związek.

Film przedstawia piękną i subtelnie ukazaną miłość między dwoma mężczyznami, ale też porusza temat tożsamości seksualnej i odkrywania własnej tożsamości. “God’s Own Country” ukazuje realistyczny obraz życia na wsi, ale też mówi o samotności, braku komunikacji i tęsknocie za bliskością z drugim człowiekiem.

Film otrzymał wiele pozytywnych recenzji i został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. nagrodą publiczności na Festiwalu Filmowym w Sundance. “God’s Own Country” to piękna i poruszająca historia, która warto zobaczyć.

Może Cię zainteresować: Biseksualizm – czym się charakteryzuje? Kim jest biseksualista?

Życie Adeli / Blue is the Warmest Color

“Blue is the Warmest Color” to francuski film z 2013 roku w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a. Film opowiada historię młodej dziewczyny Adèle (granej przez Adèle Exarchopoulos), która zaczyna odkrywać swoją seksualność i zakochuje się w starszej artystce o imieniu Emma (granej przez Léę Seydoux).

Adèle jest szesnastolatką, która dopiero zaczyna odkrywać siebie i swoje pragnienia. Kiedy przypadkiem spotyka Emmę na ulicy, czuje do niej bardzo silny pociąg. Emma jest otwartą lesbijką i artystką, która wprowadza Adèle w świat sztuki i literatury, ale też uczą ją, czym jest miłość i relacja między dwiema kobietami.

Film ukazuje piękno miłości, ale też jej trudności i wyzwania, zwłaszcza w świecie, gdzie homoseksualizm wciąż jest traktowany przez wiele osób jako tabu. “Blue is the Warmest Color” to subtelna i poruszająca opowieść o poszukiwaniu tożsamości, miłości i akceptacji.

Twój Simon / Love, Simon

“Love, Simon” to amerykański film z 2018 roku w reżyserii Grega Berlantiego. Film opowiada historię licealisty Simona Spiera (grany przez Nicka Robinsona), który jest gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu. Jego życie zmienia się, kiedy otrzymuje anonimową wiadomość od innego ucznia, który również jest gejem i szuka kogoś, z kim mógłby porozmawiać na ten temat.

Tytułowy Simon zaczyna rozmawiać ze swoim anonimowym kolegą, a ich rozmowy stają się coraz bardziej osobiste. W międzyczasie Simon musi stawić czoła różnym problemom typowym dla życia licealisty, takim jak problemy z przyjaciółmi i rodzeństwem, ale też zaczyna zastanawiać się, jak powiedzieć swojej rodzinie, że jest gejem.

“Love, Simon” to film, który ukazuje w ciepły i humorystyczny sposób problemy związane z coming outem i poszukiwaniem akceptacji swojej orientacji seksualnej. Film skupia się na emocjonalnej podróży Simona, który musi zmierzyć się z własnymi obawami i niepewnościami, ale też z otoczeniem, które może nie być przygotowane na jego coming out. W filmie pojawiają się też wątki dotyczące relacji międzyrodzinnych i przyjacielskich, co sprawia, że “Love, Simon” to film dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć ciepłą i wzruszającą historię o miłości i akceptacji.

Obywatel Milk

“Obywatel Milk” to film biograficzny z 2008 roku w reżyserii Gusa Van Santa, opowiadający historię życia Harveya Milka (Sean Penn), amerykańskiego aktywisty na rzecz praw gejów i lesbijek, który stał się pierwszym homoseksualistą wybranym do stanowej legislatury Kalifornii.

Film rozpoczyna się w San Francisco w latach 70-tych XX wieku, gdzie Milk prowadzi mały sklep. Po latach prześladowań i dyskryminacji, Milk zaczyna działać na rzecz praw gejów i lesbijek, zakładając klub polityczny oraz organizując marsze i manifestacje.

Milk zostaje wybrany do rady miasta, a następnie do stanowej legislatury Kalifornii, gdzie walczy z dyskryminacją i wykorzystaniem przez policję wobec społeczności LGBT. Jednocześnie, jego życie prywatne zaczyna się komplikować, kiedy zaczyna spotykać się z Scottem (James Franco).

Film “Milk” to inspirująca opowieść o życiu i działalności Harveya Milka, którego walka o prawa gejów i lesbijek przyczyniła się do zmiany postrzegania społeczeństwa wobec osób LGBTQ+. Sean Penn za swoją rolę w filmie otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Carol

“Carol” to film z 2015 roku w reżyserii Todda Haynesa, oparty na powieści “The Price of Salt” autorstwa Patricii Highsmith. Akcja filmu toczy się w latach 50-tych XX wieku i skupia się na miłości pomiędzy bohaterką Carol (Cate Blanchett), bogatą i dojrzałą kobietą, a młodą Theresą (Rooney Mara).

Theresa pracuje jako sprzedawczyni w sklepie i marzy o karierze fotografki. W trakcie swojej pracy spotyka Carol, która szuka prezentu dla swojej córki. Pomiędzy nimi zaczyna się niezwykłe uczucie, które z czasem przeradza się w romans.

Jednak ich związek jest skomplikowany – Carol walczy z przeszłością, w której była związana z mężczyzną i ma problemy z mężem, z którym jest w trakcie rozwodu. Theresa natomiast jest naiwna i nieśmiała, a jej matka nie zaakceptowała jeszcze jej orientacji seksualnej.

“Carol” to piękny i subtelny film, który porusza tematykę miłości i akceptacji. Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym sześć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Cate Blanchett) i drugoplanowej (Rooney Mara).

Samotny mężczyzna / A Single Man

“A Single Man” to produkcja z 2009 roku w reżyserii Toma Forda, oparty na powieści Christophera Isherwooda z 1964 roku o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest George (Colin Firth), brytyjski profesor literatury na uniwersytecie w Los Angeles, który przeżywa trudny czas po śmierci swojego partnera Jima (Matthew Goode).

Akcja toczy się w ciągu jednego dnia, w którym George musi zmierzyć się z samotnością, stratą i problemami emocjonalnymi. Główny bohater spotyka kilka osób, w tym swojego najlepszego przyjaciela, Charliego (Julianne Moore), oraz swojego ucznia, Kenny’ego (Nicholas Hoult), który wydaje się nim interesować.

George ma wiele flashbacków związanych z życiem z Jimem i z trudnościami, jakie musieli przezwyciężyć jako para homoseksualna. W trakcie swojego “ostatniego dnia” George stara się uporać z przeszłością, zacząć nowe życie i znaleźć sens w życiu.

“A Single Man” to piękny i wzruszający produkcja, który porusza trudne tematy związane z samotnością, stratą i tożsamością seksualną. Colin Firth za swoją rolę został nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Może Cię zainteresować: Czym jest płeć biologiczna i tożsamość płciowa?

Filadelfia / Philadelphia

“Philadelphia” to film z 1993 roku w reżyserii Jonathana Demme, który porusza temat AIDS i dyskryminacji wobec osób zarażonych wirusem HIV. Głównym bohaterem filmu jest Andrew Beckett (Tom Hanks), młody i utalentowany prawnik, który pracuje w dużej korporacji w Filadelfii.

Kiedy jego pracodawca dowiaduje się, że jest zarażony wirusem HIV, zwalnia go pod pretekstem złej jakości pracy. Andrew wówczas decyduje się na pozwanie swojego pracodawcy za dyskryminację ze względu na orientację seksualną oraz chorobę.

Do pomocy w przygotowaniu sprawy zatrudnia Joe Miller (Denzel Washington), adwokata specjalizującego się w obronie przedsiębiorców. Mimo początkowych trudności i nieufności, Joe z czasem przekonuje się, że Andrew jest niesłusznie dyskryminowany ze względu na chorobę.

“Philadelphia” to poruszający film, który pokazuje dramatyczną sytuację osób zarażonych wirusem HIV i ukazuje konieczność walki z homofobią i dyskryminacją. Tom Hanks za swoją rolę w filmie zdobył Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Film zdobył również Oscara dla najlepszej piosenki oryginalnej “Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce’a Springsteena. 

Czy wiesz, że…

chłopak w katanie z przypinkami

Dawniej wątki LGBT w filmach były unikane, ponieważ homoseksualizm był uważany za temat tabu i wzbudzał kontrowersje oraz niechęć społeczeństwa. Ponadto, przez długi czas istniał wstyd i strach przed ujawnieniem swojej orientacji seksualnej, a homoseksualizm był często traktowany jako choroba lub grzech.

W latach 30. i 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstał kodeks etyczny dla producentów filmowych, tzw. Kodeks Haysa, który zabraniał przedstawiania wątków LGBT w kinie i innych tematów uważanych wówczas za niemoralne lub nieodpowiednie. Przez długi czas w filmach pojawiały się jedynie subtelne aluzje do homoseksualizmu, a postaci LGBT były przedstawiane w sposób negatywny i stereotypowy.

Zmiana nastąpiła dopiero w latach 60. i 70. wraz z ruchem emancypacyjnym LGBT oraz zmianą społecznych norm i wartości. Wraz z pojawieniem się filmów takich jak “Głębia”, “Śniadanie u Tiffany’ego” czy “Midnight Cowboy”, w których pojawiały się postaci LGBT, temat homoseksualizmu zaczął być traktowany z większym zrozumieniem, a filmy o gejach przeszły do mainstreamu.

Dziś w filmach pojawiają się liczne wątki LGBT, a postaci homoseksualne są przedstawiane w sposób bardziej zróżnicowany i pozytywny. Zmiana ta jest efektem walki o prawa osób LGBT oraz postępującej akceptacji i tolerancji społecznej.