Wydawać by się mogło, że temat pielęgnacji twarzy jest tak oczywisty i powszechny, że nie ma już w nim nic do powiedzenia. A jednak wiele osób praktykuje złe nawyki z uporem maniaka. Oto lista 7 najczęstszych błędów, które w pielęgnacji twarzy popełniają i kobiety i mężczyźni. Ile z nich masz na sumieniu? Nie musisz się publicznie przyznawać. Ale przeczytaj je, zapamiętaj i nie powtarzaj w przyszłości!

Błąd 1: Samowolka w oczyszczaniu

Na twarzy pojawił się niechciany wyprysk i za wszelką cenę chcesz się go pozbyć, więc wyciskasz go samodzielnie? Takie działanie na własną rękę jest bardzo niebezpieczne i przynosi więcej szkody niż pożytku. Rozdrapując zmienione chorobowo miejsce, przenosisz bakterie na inne partie twarzy. Co więcej, nieumiejętne oczyszczanie może pozostawić ślad pod postacią trudnych do usunięcia blizn.

Błąd 2: Stosowanie ciągle tych samych produktów

Czy ty też wychodzisz z założenia, że jeśli coś jest skuteczne, to nie należy tego zmieniać? W przypadku pielęgnacji twarzy u obojga płci ta zasada się nie sprawdza! Kosmetyki, których używasz, powinny zmieniać się wraz z wiekiem, a nawet porami roku. Im człowiek jest starszy, tym skóra potrzebuje innych składników, które pozwolą jej utrzymać dobrą kondycję.

Może Cię zainteresować: Depilacja klatki piersiowej u mężczyzn. Tak czy nie?

Błąd 3: Źle dobrane kosmetyki

Panie i panowie! Nasze skóry różnią się nie tylko od siebie, ale i między sobą. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wyróżnia się kilka typów cery. Każda z nich ma inne potrzeby. I to właśnie pod tym kątem należy dobierać zestaw kosmetyków do pielęgnacji. Wiedza, czy masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, wrażliwą, naczyniową czy trądzikową jest na wagę złota. Jeśli nie potrafisz samodzielnie tego określić, skorzystaj ze specjalistycznej konsultacji.

Błąd 4: Odwodniona skóra

O cerę nie wystarczy dbać tylko od zewnątrz, poprzez nakładanie kosmetyków i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Równie ważne jest działanie od środka. A konkretnie chodzi o nawodnienie organizmu. Niedobór wody widać od razu. Skóra traci blask i jędrność, jest sucha i podatna na podrażnienia. Dlatego panie i panowie, pamiętajcie o tym, by uzupełniać płyny na bieżąco.

Błąd 5: Brak systematyczności

błędy twarz jak

Zdarzają ci się przypływy motywacji, dzięki którym zaczynasz dbać o swoją cerę? Kupujesz zestawy kosmetyków i przez kilka dni (tygodni) stosujesz je regularnie, by później sobie odpuścić przez byle wymówkę? Brak systematyczności to poważny błąd. Twoja skóra potrzebuje ciągłej opieki i monitoringu. Niech brak czasu nie będzie wymówką. Wystarczy, że rano i wieczorem poświęcisz kilka minut tylko sobie. A efekty będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Błąd 6: Niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych

Promienie słoneczne są niebezpieczne dla twojej skóry niezależnie od pory roku, a nawet dnia. Ostre zimowe słońce jest tak samo szkodliwe, jak wakacyjne plażowanie. Zainwestuj więc w dobry krem z filtrem, który ochroni cię przed niebezpiecznym działaniem promieni UV i stosuj go regularnie. Latem miej go pod ręką cały czas i nakładaj cienkimi warstwami kilka razy w ciągu dnia.

Może Cię zainteresować: Wybór kosmetyków do pielęgnacji ma znaczenie?

Błąd 7: Lenistwo

Kobieto, ile razy zdarzyło Ci się pójść spać z pełnym makijażem? Mężczyzno, czy codziennie dbasz o to, by po umyciu twarzy nawilżyć ją odpowiednim kremem? Lenistwo jest może nie tyle błędem, ile grzechem, którego skutki widać prędzej czy później. Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas zdarzy ci się „zapomnieć” o którymkolwiek etapie pielęgnacji, świat się nie skończy. Nie dopuść jednak, by efekty twoich starań przepadły w tak błahy sposób.

Podsumowanie

Jeśli popełniasz błędy w podstawowej pielęgnacji twarzy, na nic zdadzą się nawet najdroższe kosmetyki światowych marek. Poznanie potrzeb własnej skóry i dobór odpowiednich preparatów jest kluczem do zadbanej i promiennej cery. A to nie wszystko! Odpowiednia pielęgnacja twarzy, a co za tym idzie jej wygląd, przekładają się na wzrost pewności siebie i samopoczucie. Dlatego drogie panie i panowie, warto przeanalizować swoje nawyki.