Cera naczynkowa jest bardzo delikatna. To dlatego można ją podrażnić, stosując nieprawidłową pielęgnację skóry. Jest podatna na czynniki zewnętrzne, więc należy zapewnić jej dodatkową ochronę. Podrażnione naczynia krwionośne będą powodować występowanie dodatkowych, nieestetycznych zaczerwienień. Jak dbać o cerę naczynkową, aby móc cieszyć się jej pięknym wyglądem?
Skóra naczynkowa – co to za typ cery?
Nadmierna kruchość naczyń krwionośnych doprowadza do ich pękania. Na twarzy mogą pojawiać się jednolite, czerwone rumieńce lub też mogą one być rozproszone po całej powierzchni. Rumień w przypadku każdej osoby może nieco różnić się od siebie, Jednak każde naczynko, które będzie występować w tym rejonie, będzie wrażliwe na działanie szkodliwych czynników. W przypadku tego typu cery ma się często do czynienia z uczuciem ściągnięcia, świądem i pieczeniem.
Za występowanie takiego zjawiska odpowiedzialne mogą być różne czynniki. Zalicza się do nich:
- jasną karnację,
- problemy żołądkowo-jelitowe,
- gorące kąpiele,
- nadmierną ilość stresu,
- nagłe zmiany warunków atmosferycznych i wahania temperatur,
- zaburzenia hormonalne,
- zbyt duża ilość wysiłku fizycznego.
Warto przeczytać, co też może jeszcze wpływać na to, że na twarzy pojawiać się będzie nieestetyczny pajączek, który może powodować u wielu osób dyskomfort psychiczny.
Pielęgnacja cery naczynkowej – sprawdzone sposoby do wykorzystania
Dbanie o stan cery naczynkowej powinno tak naprawdę skupić się na czterech głównych filarach:
- Zwiększenie elastyczności skóry.
- Uszczelnienie naczyń krwionośnych.
- Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej na całej powierzchni.
- Rozjaśnieniu kolorytu skóry.
Należy zadbać o to, aby kosmetyki miały składniki aktywne, których zadaniem będzie m.in. zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowej?
Do wyboru są preparaty od znanych marek kosmetycznych, które chcą wspierać osoby mające pękające naczynka. Podchodząc do zakupu takich produktów, należy w szczególności zwrócić uwagę na ich skład.
Jednym ze składników, który ma dobroczynne działanie w tym przypadku, jest witamina C. To ona wzmacnia naczynia krwionośne od środka. Należy sprawdzić, czy dany krem ma w sobie bezpieczne pochodne witaminy C, które w tej postaci nie wykazują tak mocno drażniącego działania. Jest to także ten składnik, który odpowiedzialny jest za lekkie rozjaśnienie skóry.
Witamina K korzystnie wpływa na wszystkie zaczerwienienia. Może ona być stosowana zamiennie z wyciągiem z lukrecji. Jest to ten element, który wykazuje także właściwości antyseptyczne. Dzięki temu z twarzy zaczną znikać podrażnienia oraz kolejne stany zapalne. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego, arniki górskiej to składniki, których także nie powinno zabraknąć w kosmetykach, jakie będą wykorzystywane podczas codziennej pielęgnacji. Wyciąg z kasztanowca oraz kwiatu dzikiego mirtu jest w stanie sprawić, że latem i zimą, wiosną oraz jesienią naczynka na twarzy nie będą tak mocno widoczne.
Delikatna cera naczynkowa – czego należy unikać?
Popękane naczynka są wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych oraz kosmetyków. Ich zły dobór jest w stanie sprawić, że w okolicach nosa, na policzkach i w innych miejscach, będą pojawiać się duże placki rumienia.
W codziennej pielęgnacji należy unikać mycia twarzy w gorącej wodzie. Nie może ona także być lodowata, ponieważ skóra naczynkowa jest wrażliwa na niskie temperatury. Chłodna, letnia woda jest wskazana. Przez cały rok należy stosować kremy z filtrem. Zbyt duża ilość promieni słonecznych doprowadza do degradacji włókien kolagenowych, czego należy unikać w przypadku cery naczyniowej. Ważne jest wzmocnienie bariery ochronnej, dzięki czemu nie będzie trzeba obawiać się niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Zabrania się użytkowania kosmetyków, które mają w swoim składzie alkohol, mentol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy oraz kwasy AHA i BHA. Należy wystrzegać się peelingów ziarnistych, alkoholu oraz ostrych potraw.
Oczyszczanie cery naczynkowej, jej nawilżenie oraz pozostałe czynności, które wykonuje się podczas codziennej pielęgnacji, nie zajmują dużo czasu. Warto poświęcić na to kwadrans każdego dnia, aby móc zapobiegać występowaniu niekorzystnych plam na twarzy. Z czasem może się bowiem okazać, że osoby z cerą naczynkową mają tak duży problem, że usunięcie widocznych problemów skórnych możliwe będzie tylko przy pomocy lasera w salonie kosmetycznym.
Może Cię zainteresować: