Jak chronić skórę przed słońcem?

słońce

Jak chronić skórę przed słońcem? Większość ludzi jest przekonana, że ochrona skóry przed słońcem dotyczy tylko letnich miesięcy. A to nieprawda! Nasze ciało pochłania szkodliwe promienie UV o każdej porze roku. Choć nie da się ukryć, że w trakcie wakacji skóra narażona jest zdecydowanie bardziej. Jak zapobiec jej wysuszeniu, przebarwieniom i oparzeniom? Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas plażowania i nie tylko? Oto kilka prostych kroków, które pomogą ci zapewnić skuteczną ochronę przeciwsłoneczną i uzyskać piękną opaleniznę.

Jak chronić skórę przed słońcem? Sprawdzone kosmetyki do opalania

Sklepowe półki uginają się od najrozmaitszych produktów ze słońcem na etykiecie, szczególnie w sezonie letnim. Do wyboru masz kosmetyki o różnej mocy filtrów. Oczywiście zalecane są te z maksymalnie wysokim współczynnikiem ochrony przed słońcem, w skrócie SPF. Zawsze czytaj dokładnie etykiety i tekst pisany drobną czcionką. To tam zamieszczone są ważne informacje dotyczące składu i aplikacji konkretnego produktu.

Właściwa aplikacja kremu przeciwsłonecznego

Krem ochronny należy zaaplikować na odsłonięte partie ciała minimum na pół godziny przed wyjściem na słońce. Dlaczego? W tym czasie zawarte w kremie składniki aktywne mają szansę wniknąć w głąb skóry, dzięki czemu mogą ją chronić przed szkodliwym promieniowaniem.

Preparat ochronny należy nanieść na ciało i dokładnie rozmasować. Najlepiej powtórzyć tę czynność kilka razy w ciągu dnia, gdyż balsam dość szybko się wyciera. Jeśli w grę wchodzą kąpiele w wodzie, krem należy nakładać na nowo po każdym wyjściu z basenu czy morza. Nie muszą to być grube warstwy, ale takie, by pokryły całą powierzchnię ciała.

Prawidłowa ochrona twarzy i ciała

Warto zainwestować w co najmniej dwa kremy ochronne: jeden z wyższym faktorem (np. SPF 50) i drugi nieco niższy (np. SPF 30). Ten pierwszy dedykowany jest twarzy, która ze względu na swą delikatność wymaga mocniejszej ochrony. Z kolei słabszy faktor jest wystarczający do zabezpieczenia reszty ciała. Zwróć też uwagę, że policzki, nos, czoło, broda i ramiona są powierzchniami najbardziej narażonymi na oparzenia słoneczne. Dlatego pamiętaj, by miejsca te smarować nieco grubiej i częściej.

Bezpieczne plażowanie

Na letnią opaleniznę czeka się cały rok. Kiedy już przyjdzie czas na błogie lenistwo w promieniach słońca, warto pamiętać o bezpieczeństwie i umiarze. Jednym z najprostszych sposobów na ochronę skóry przed szkodliwymi promieniami jest unikanie słońca w godzinach jego największej aktywności, czyli mniej więcej od godziny 11 do 15. Poza tym należy co jakiś czas udać się w zacienione miejsce, by skóra mogła odpocząć. Zażywając kąpieli słonecznych, warto też pamiętać o nakryciu głowy (najlepiej kapelusz z dużym rondem, który osłoni twarz) oraz okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem (chroni oczy i wrażliwą skórę wokół nich).

Pielęgnacja po opalaniu

Aby cieszyć się zdrową i piękną opalenizną przez długi czas, musisz zadbać o swoje ciało tuż po zażyciu kąpieli słonecznych. Skóra po każdej ekspozycji na słońce wymaga nawilżenia. W drogeriach i aptekach jest ogromny wybór balsamów i kremów po opalaniu o działaniu natłuszczającym, chłodzącym i kojącym. Należy je dokładnie wmasować w każdą partię ciała, która miała bezpośredni kontakt ze słońcem.

Jak chronić skórę przed słońcem? Dbaj o siebie cały rok!

Ze słońcem mamy do czynienia niezależnie od pory roku. Choć bardziej pilnujemy się w okresie letnim, to pierwsze wiosenne, ostre promienie mogą być dla nas równie niebezpieczne. Oczywiście jesienią, zimą czy wiosną nie eksponujemy całego ciała. W tych porach roku należy zadbać szczególnie o twarz, która zawsze jest odsłonięta. Aby zwiększyć dodatkowo odporność i zatroszczyć się o kondycję skóry od środka, warto suplementować regularnie witaminę D i beta-karoten. 

Najnowsze artykuły