Troszczysz się o twarz, dłonie i piękny uśmiech, bo wiesz, że to decyduje o Twoim wyglądzie, samopoczuciu i postrzeganiu Ciebie przez otoczenie. Czy jednak potrafisz równie dobrze dbać o stopy, które tak samo, jak zdrowa cera, mogą stanowić Twoją wizytówkę?

Stopy damskie i męskie – podstawowe różnice w pielęgnacji

kobiece i męskie nogi w jeansach

Życie codziennie udowadnia nam, że pozory potrafią mylić i nie inaczej jest w przypadku damskich oraz męskich stóp. Mimo że to w dalszym ciągu panie kładą większy nacisk na urodę i zabiegi kosmetyczne to właśnie one mają większe trudności z zachowaniem doskonałego stanu skóry i paznokci u stóp.

U kobiet zdecydowanie częściej obserwujemy problem spękanych pięt, haluksów i wrastających paznokci. Jest to w dużej mierze efektem noszenia niewłaściwego obuwia, ale nie tylko. Znaczną rolę odgrywa tu również anatomia. Skóra na stopach kobiet jest wrażliwsza i cieńsza niż u mężczyzn. Ma też mniejszą liczbę gruczołów potowych.

O ile w przypadku kobiet problemy ze skórą stóp zwykle sprowadzają się do standardowych zabiegów kosmetycznych, o tyle w przypadku mężczyzn nieznajomość zasad prawidłowej pielęgnacji może nieść za sobą liczne konsekwencje nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne.

Może Cię zainteresować: Pielęgnacja dłoni męskich i damskich

Zrogowaciały naskórek

stopa masowana przez dłonie w rękawiczkach

Obumieranie naskórka to naturalny proces regeneracyjny, który zachodzi na całym ciele. Z mniejszym lub większym natężeniem dotyczy również skóry stóp. Jak sobie z nim radzić? Sposobów jest mnóstwo, począwszy od codziennego nawilżania kremami przeznaczonymi do stóp, a zakończywszy na specjalistycznych zabiegach w gabinetach kosmetycznych.

Nie zapomnij o peelingach

Mimo że nasza skóra potrafi świetnie radzić sobie samodzielnie z regeneracją, usuwanie martwego naskórka może wymagać dodatkowej ingerencji, dlatego warto pamiętać o systematycznym peelingowaniu, zwłaszcza że wachlarz dostępnych możliwości jest tu ogromny.

  • Peelingi domowe – nie trzeba wydawać majątku, aby skutecznie zadbać o skórę pięt. Wystarczy cukier, płatki owsiane, miód czy oliwa z oliwek, żeby stopy były odżywione, nawilżone i zregenerowane.
  • Peelingi mechaniczne – do tej pory standardowym sposobem usuwania martwego naskórka z pięt było stosowanie pumeksów i tarek, ale ze względów higienicznych coraz więcej osób słusznie odchodzi od ich używania na rzecz domowych urządzeń elektronicznych wyposażonych w diamentowe, bezpieczne głowice ścierające. 
  • Peelingi chemiczne – nadzwyczaj skuteczne w działaniu mogą być wykonywane w gabinetach kosmetycznych, gdzie stosuje się kwasy (często owocowe) o zróżnicowanym stężeniu.

Uwaga! Obecnie peelingi chemiczne można z powodzeniem wykonywać także w domu. O odpowiednie dla swoich potrzeb produkty kosmetyczne warto zapytać w swojej aptece.

Może Cię zainteresować: 4 sprawdzone sposoby na wzmocnienie włosów

Grzybica i brodawki

Zarówno stany grzybicze, jak i brodawki to problem, który przy braku odpowiedniej pielęgnacji może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Grzybica może dotykać zarówno paznokci, gdzie w początkowej fazie objawia się typowymi przebarwieniami, jak i całego obszaru stóp, gdzie standardowe objawy rzadko wzbudzają czujność. Brodawki z kolei, będące efektem zakażenia wirusowego, potrafią łudząco przypominać odciski. Nie przybierają jednak żółtawego odcienia i w zaawansowanej fazie mogą powodować dolegliwości bólowe.

Jak uniknąć brodawek i grzybicy?

kobieta drapiąca się po stopach

Wystarczy właściwa pielęgnacja stóp zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Przewiewne obuwie, skarpety z naturalnych materiałów oraz codzienny prysznic z zastosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych powinny skutecznie ustrzec cię przed uporczywymi problemami chorób stóp.

A jeśli jest za późno?

Wówczas nie działaj na własną rękę. Skonsultuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje problem, a następnie wdroży stosowne zabiegi lecznicze. Zanim udasz się do gabinetu kosmetycznego, sprawdź, czy w Twoim mieście przyjmuje specjalista chorób stóp zwany podologiem.

Kolejnym problemem, dotykającym niestety częściej panów, jest nadmierna potliwość i przykry zapach stóp

Z uwagi na dużą ilość gruczołów potowych całkowite wyeliminowanie tych problemów może okazać się niemożliwe. Codzienna kąpiel stóp oraz odpowiednie preparaty blokujące wydzielanie potu to złote zasady, o których nie możesz zapominać.

Uwaga! Permanentnie utrzymujący się, przykry zapach stóp może być symptomem grzybicy lub innych chorób wymagających leczenia, dlatego w takich przypadkach niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

Opuchlizna, spękane pięty, zrogowaciały naskórek czy wrastające paznokcie to, jak widać, klasyczne problemy dotykające stóp i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Część z nich może jednak stanowić większą lub mniejszą uciążliwość tylko dla przedstawicieli jednej płci. To właśnie sprawia, że nie istnieje jedna, skuteczna recepta na właściwą pielęgnację dla każdego. Obserwuj swoje ciało i zachodzące w nim zmiany, aby w porę dostrzec problem i nauczyć się pielęgnacji dostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb.