Codzienna pielęgnacja cery tłustej bywa problematyczna nie tylko ze względu na charakterystyczne uciążliwości, które nierozerwalnie jej towarzyszą, ale przede wszystkim ze względu na nieznajomość ogólnych zasad właściwej higieny i doboru kosmetyków. Realizując co do tego własne założenia, możesz sobie tylko dodatkowo zaszkodzić.

Wiesz, czego wymaga tłusta cera?

Jako facet sam przez długie lata nie rozstawałem się z chusteczkami higienicznymi. Ciągle miałem wrażenie, że leje się ze mnie sam tłuszcz. To uczucie potrafi odebrać poczucie własnej atrakcyjności i zniszczyć pewność siebie niezależnie od tego, ile czasu poświęcamy, żeby wyglądać jak najlepiej. Ja poznałem już najważniejsze zasady, dzięki którym moja cera, choć tłusta i na swój sposób uciążliwa, daje się okiełznać.

Zacznijmy od początku – co w pielęgnacji cery tłustej sprawia największe problemy?

kobieta wskazująca na niedoskonałości swojej cery

Głównymi objawami, które mogą przydarzyć się cerze tłustej:

 • otwarte i zamknięte zaskórniki, których obecność z uwagi na nadmierne wydzielanie łoju jest z zasady niemożliwa do wyeliminowania;
 • ropne zmiany trądzikowe pojawiające się systematycznie lub raz na jakiś czas;
 • świecąca się twarz.

Mogę tylko przypuszczać, że dla kobiet równie dotkliwym problemem jest trwałość makijażu, ale spokojnie – na to też można znaleźć sposób.

Tego nigdy nie rób swojej skórze

Standardowym mechanizmem walki z przetłuszczającą się cerą jest jej wysuszanie. Robi to większość osób i niestety popełniają przez to niewybaczalny błąd. Jeżeli i Ty zamierzasz traktować twarz tonikami z alkoholem, to zapamiętaj, że Twoim problemem nie jest to, co widzisz gołym okiem, przeglądając się w lustrze. Przyczyna tkwi bowiem głębiej.

Może Cię zainteresować: Jak prawidłowo dbać o stopy?

Co więc robić?!

Zapamiętaj: cera tłusta wymaga ciągłego nawilżania, olejowania i nawadniania. Pomyślisz pewnie, że nie wiem, o czym piszę. Spieszę więc z wyjaśnieniem. Nie bez powodu wspomniałem o tym, że problem tłustej cery leży głębiej niż sięga nasze lustrzane odbicie. W momencie, kiedy Ty próbujesz zwalczyć zaskórniki chusteczką z alkoholem, Twoje ciało stara się nadrobić straty, w efekcie czego dochodzi do łojotoku. Kiedy z kolei skóra otrzymuje niezbędne jej ze względu na właściwości składniki o działaniu nawilżającym, zaczyna sama bronić się przed nadmiernym wytwarzaniem sebum. Podsumowując: dając wrogowi to, czego potrzebuje, usypiamy jego czujność – dzięki temu możemy zaatakować z podwójną siłą.

Może Cię zainteresować: 4 sprawdzone sposoby na wzmocnienie włosów

Zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej

uśmiechnieta kobieta pozująca z maseczką kosmetyczną
 1. Zarówno przy porannej, jak i wieczornej toalecie sięgaj po łagodne środki myjące dedykowane cerze tłustej lub mieszanej – mogą to być żele, mleczka, toniki czy wszelkiego rodzaju płyny. Najważniejsze, aby nie zawierały drażniących detergentów w składzie.
 2. Pamiętaj o odpowiedniej higienie – zaleca się przemywanie twarzy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zbyt częste mycie twarzy również nie służy poprawie kondycji cery, dlatego nadgorliwość przeznacz na inne cele.
 3. Stosuj kosmetyki zawierające fazę tłuszczową – znajdują się tam bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w pielęgnacji cery tłustej.
 4. Dobrodziejstwem dla Twojej twarzy są również antyoksydanty, które powinny znaleźć się w kosmetykach.
 5. Nie zapominaj, że cera tłusta także potrzebuje peelingów do usunięcia resztek martwego naskórka i oczyszczenia porów. Raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu sięgaj więc po delikatne peelingi mechaniczne a najlepiej chemiczne.
 6. Zastosuj odpowiednią dietę – ogranicz produkty pochodzenia mlecznego, zadbaj o odpowiedni poziom witamin i nawadniaj organizm.
 7. Jeśli stosujesz makijaż, dopilnuj, aby był jak najdelikatniejszy i zawsze używaj przyjaznych dla cery tłustej kosmetyków mineralnych.
 8. Zamiast chusteczek higienicznych stosuj bibułki matujące, które zniwelują efekt świecącej cery w chwilach, kiedy chcesz wyglądać perfekcyjnie.

Niestety, jak dotąd nie znalazłem złotego środka na idealnie gładką twarz. Drobne niedoskonałości są i pewnie już zawsze będą. Stosowanie się do moich wskazówek z pewnością jednak ułatwia codzienne funkcjonowanie, a jeśli dodatkowo zaakceptujesz siebie i zawrzesz rozejm ze swoją cerą, w końcu przestaniesz zwracać uwagę na swoje niedoskonałości.