Naturalna pielęgnacja cery tłustej

zdjęcie przedstawiająca kobiete nakładająca kosmetyk na swoją skórę

Codzienna pielęgnacja cery tłustej bywa problematyczna nie tylko ze względu na charakterystyczne uciążliwości, które nierozerwalnie jej towarzyszą, ale przede wszystkim ze względu na nieznajomość ogólnych zasad właściwej higieny i doboru kosmetyków. Realizując co do tego własne założenia, możesz sobie tylko dodatkowo zaszkodzić.

Wiesz, czego wymaga tłusta cera?

Jako facet sam przez długie lata nie rozstawałem się z chusteczkami higienicznymi. Ciągle miałem wrażenie, że leje się ze mnie sam tłuszcz. To uczucie potrafi odebrać poczucie własnej atrakcyjności i zniszczyć pewność siebie niezależnie od tego, ile czasu poświęcamy, żeby wyglądać jak najlepiej. Ja poznałem już najważniejsze zasady, dzięki którym moja cera, choć tłusta i na swój sposób uciążliwa, daje się okiełznać.

Zacznijmy od początku – co w pielęgnacji cery tłustej sprawia największe problemy?

kobieta wskazująca na niedoskonałości swojej cery

Głównymi objawami, które mogą przydarzyć się cerze tłustej:

 • otwarte i zamknięte zaskórniki, których obecność z uwagi na nadmierne wydzielanie łoju jest z zasady niemożliwa do wyeliminowania;
 • ropne zmiany trądzikowe pojawiające się systematycznie lub raz na jakiś czas;
 • świecąca się twarz.

Mogę tylko przypuszczać, że dla kobiet równie dotkliwym problemem jest trwałość makijażu, ale spokojnie – na to też można znaleźć sposób.

Tego nigdy nie rób swojej skórze

Standardowym mechanizmem walki z przetłuszczającą się cerą jest jej wysuszanie. Robi to większość osób i niestety popełniają przez to niewybaczalny błąd. Jeżeli i Ty zamierzasz traktować twarz tonikami z alkoholem, to zapamiętaj, że Twoim problemem nie jest to, co widzisz gołym okiem, przeglądając się w lustrze. Przyczyna tkwi bowiem głębiej.

Może Cię zainteresować: Jak prawidłowo dbać o stopy?

Co więc robić?!

Zapamiętaj: cera tłusta wymaga ciągłego nawilżania, olejowania i nawadniania. Pomyślisz pewnie, że nie wiem, o czym piszę. Spieszę więc z wyjaśnieniem. Nie bez powodu wspomniałem o tym, że problem tłustej cery leży głębiej niż sięga nasze lustrzane odbicie. W momencie, kiedy Ty próbujesz zwalczyć zaskórniki chusteczką z alkoholem, Twoje ciało stara się nadrobić straty, w efekcie czego dochodzi do łojotoku. Kiedy z kolei skóra otrzymuje niezbędne jej ze względu na właściwości składniki o działaniu nawilżającym, zaczyna sama bronić się przed nadmiernym wytwarzaniem sebum. Podsumowując: dając wrogowi to, czego potrzebuje, usypiamy jego czujność – dzięki temu możemy zaatakować z podwójną siłą.

Może Cię zainteresować: 4 sprawdzone sposoby na wzmocnienie włosów

Zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej

uśmiechnieta kobieta pozująca z maseczką kosmetyczną
 1. Zarówno przy porannej, jak i wieczornej toalecie sięgaj po łagodne środki myjące dedykowane cerze tłustej lub mieszanej – mogą to być żele, mleczka, toniki czy wszelkiego rodzaju płyny. Najważniejsze, aby nie zawierały drażniących detergentów w składzie.
 2. Pamiętaj o odpowiedniej higienie – zaleca się przemywanie twarzy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zbyt częste mycie twarzy również nie służy poprawie kondycji cery, dlatego nadgorliwość przeznacz na inne cele.
 3. Stosuj kosmetyki zawierające fazę tłuszczową – znajdują się tam bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w pielęgnacji cery tłustej.
 4. Dobrodziejstwem dla Twojej twarzy są również antyoksydanty, które powinny znaleźć się w kosmetykach.
 5. Nie zapominaj, że cera tłusta także potrzebuje peelingów do usunięcia resztek martwego naskórka i oczyszczenia porów. Raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu sięgaj więc po delikatne peelingi mechaniczne a najlepiej chemiczne.
 6. Zastosuj odpowiednią dietę – ogranicz produkty pochodzenia mlecznego, zadbaj o odpowiedni poziom witamin i nawadniaj organizm.
 7. Jeśli stosujesz makijaż, dopilnuj, aby był jak najdelikatniejszy i zawsze używaj przyjaznych dla cery tłustej kosmetyków mineralnych.
 8. Zamiast chusteczek higienicznych stosuj bibułki matujące, które zniwelują efekt świecącej cery w chwilach, kiedy chcesz wyglądać perfekcyjnie.

Niestety, jak dotąd nie znalazłem złotego środka na idealnie gładką twarz. Drobne niedoskonałości są i pewnie już zawsze będą. Stosowanie się do moich wskazówek z pewnością jednak ułatwia codzienne funkcjonowanie, a jeśli dodatkowo zaakceptujesz siebie i zawrzesz rozejm ze swoją cerą, w końcu przestaniesz zwracać uwagę na swoje niedoskonałości.