Dłonie to wizytówka człowieka i choć utarło się, że dotyczy to kobiet, to mężczyźni także powinni o tym pamiętać. To właśnie dłonie jako pierwsze zdradzają wszystkie trudy naszego życia związane z pracą zawodową, obowiązkami domowymi, a nawet odczuwanym na co dzień stresem.

Wiesz jak prawidłowo zadbać o swoje dłonie?

Pielęgnacja dłoni męskich

dłonie męskie

Tłumacząc, w jaki sposób właściwie dbać o dłonie niemożliwe jest uniknięcie podziału na dłonie męskie i damskie. Dlaczego? Ano, dlatego, że przedstawiciele obydwu płci potrzebują zupełnie innych zabiegów, co wynika między innymi z grubości skóry, ilości gruczołów potowych czy środowiska pracy. To mężczyźni w dalszym ciągu częściej wykonują wszelkie prace fizyczne narażające dłonie na skaleczenia, przetarcia czy nadmierne przesuszenie.

  • Pilniczek do paznokci jest Twoim przyjacielem – Jeżeli nauczysz się nim właściwie posługiwać, sprawisz, że paznokcie przestaną być powodem ciągłego skrępowania przy okazji spotkań towarzyskich. Twoje paznokcie są nieco inne niż u kobiet, dlatego kupując pilnik dla siebie, pamiętaj, aby poprosić sprzedawcę o dobór takiego, którego warstwa ścierna będzie miała odpowiednią gradację.
  • Peeling dłoni – nie musisz wydawać kroci, żeby regularnie wykonywać peeling dłoni. Wystarczy cukier i oliwa z oliwek. Taką mieszanką wykonaj dwuminutowy masaż, aby usunąć resztki martwego i zrogowaciałego naskórka. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, a Twoje ręce staną się gładkie i odżywione.
  • Stosuj kremy do rąk przeznaczone dla mężczyzn – wybór męskich kosmetyków do pielęgnacji dłoni w drogeriach nie jest imponujący, ale z uwagi na wydajność większości tego typu kosmetyków warto poszukać dobrego kremu w sklepie internetowym lub w aptekach. Kremy do rąk dla kobiet nie poradzą sobie z wymagającą skórą mężczyzn. Wspomnieliśmy już o grubości skóry – to właśnie ona odpowiada za skuteczność standardowych preparatów.

Może Cię zainteresować: Jak się przygotować do wizyty w SPA?

W składzie kremu do pielęgnacji dłoni dla mężczyzn powinien znaleźć się mocznik, który przyspiesza gojenie się ran i utrzymuje dłonie w nienagannej kondycji. Ze względu na komfort użytkowania kosmetyk powinien charakteryzować się także zapachem uniwersalnym lub typowo męskim.

Pielęgnacja dłoni damskich

dłonie damskie z kolorowym manicure

Wprawdzie podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na dłonie pokrywają się w dużej mierze z tymi, o których wspomniałem przy okazji zasad pielęgnacji dłoni męskich. Z jedną różnicą – pewne działania powinny być mniej lub bardziej intensywne. Dlaczego?

  • Skóra na dłoniach kobiet jest znacznie cieńsza niż u mężczyzn. To między innymi dlatego w kremach pielęgnacyjnych do rąk przeznaczonych dla pań nie znajdziemy mocznika. Zastępują go nieco łagodniejsze środki, w tym na przykład gliceryna. W przypadku dużej wrażliwości dłoni warto pamiętać także o stosowaniu delikatnych peelingów (na przykład kawowych).
  • Zaleca się również systematyczne stosowanie masek nawilżających, które odżywią skórę dłoni i opóźnią procesy starzenia.

Może Cię zainteresować: Regulacja brwi – jak zrobić to dobrze?

I na koniec najważniejsze – zarówno kobiet, jak i mężczyzn tyczą się także trzy wspólne zasady: konieczność ochrony dłoni przed silnymi środkami chemicznymi i detergentami, niestosowanie w codziennej pielęgnacji zwykłych mydeł, które mocno wysuszają skórę dłoni, a także ciągła obserwacja reakcji skóry na nowe kosmetyki, ponieważ mogą występować po  nich objawy alergiczne. Jeśli tak się dzieje, zapoznaj się z ofertą kosmetyków hipoalergicznych.