Wybór kosmetyków do pielęgnacji ma spore znaczenie. To, jakich kosmetyków używamy do codziennej pielęgnacji, determinuje kondycję i wygląd naszej skóry. W związku z tym tak ważne jest, by stosować produkty, które są dedykowane konkretnemu rodzajowi cery. W zależności od tego, czy jest ona normalna, sucha, tłusta, naczyniowa czy mieszana do regularnego działania potrzeba różnych kosmetyków.

Wybór kosmetyków do pielęgnacji — Rodzaj cery

Każdy rodzaj cery jest inny i potrzebuje całkiem innych kosmetyków do pielęgnacji. Dlatego, zanim zaopatrzysz się w arsenał kremów, toników i balsamów do twarzy czy ciała, upewnij się, jaki rodzaj skóry posiadasz. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie tego ocenić (a gwarantuję, że większość osób nie potrafi), skorzystaj z profesjonalnej analizy cery. Może ją wykonać kosmetolog w gabinecie lub specjalista podczas eventów kosmetycznych organizowanych w drogeriach. Tego typu akcje są często realizowane w centrach handlowych, a nawet w gabinetach kosmetycznych, np. z okazji Dnia Kobiet czy urodzin konkretnej marki.

Informacja na temat tego, jaki typ cery posiadasz, jest bezcenna. Oczywiście, jeśli zależy Ci na tym, by zabiegi pielęgnacyjne, które wykonujesz, dawały świetny efekt. Kremy czy balsamy do cery tłustej nie sprawdzą się w przypadku cery naczyniowej i wrażliwej. Miej świadomość, że stosując nieodpowiednie kosmetyki, możesz zrobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Wiek vs kosmetyki

Rodzaj cery nie jest jedynym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, inwestując w kosmetyki pielęgnacyjne. Drugim równie ważnym aspektem jest wiek. Skóra z upływem lat zmienia się, a co za tym idzie, zmieniają się jej potrzeby. Stosowanie tych samych kosmetyków w wieku 23 i 35 lat mija się z celem.

To żadna tajemnica, że im jesteśmy starsi, tym nasza skóra jest bardziej wymagająca. Traci jędrność i naturalny blask, jest odwodniona, podatna na zmarszczki. Wykształcenie sobie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych w młodości zaprocentuje w dorosłym życiu. Szeroki wybór produktów dla konkretnych przedziałów wiekowych pozwala na skomponowanie idealnego zestawu, który regularnie stosowany pozwoli uzyskać świetne efekty.

Rekomendacje – wierzyć czy nie?

Internet, prasa, telewizja, znajomi, sąsiedzi – wszędzie napotykamy na recenzje i rekomendacje konkretnych produktów. O ile w przypadku elektroniki, odzieży czy produktów spożywczych można jak najbardziej kierować się opiniami innych, o tyle wybierając kosmetyki do pielęgnacji już niekoniecznie. Dlaczego?

Każdy z nas jest inny, ma różne potrzeby i wymagania. Krem czy balsam, który sprawdził się u Twojej koleżanki czy sąsiadki, wcale nie musi posłużyć Tobie. Wszystko dlatego, że nasza skóra różnie reaguje na składniki zawarte w poszczególnych produktach. Dlatego, zanim zainwestujesz w zestaw kosmetyków, które stosuje Twoja przyjaciółka, weź od niej małą ilość na próbę.

Może Cię zainteresować: Jaki krem do twarzy wybrać?

Czytaj etykiety

Wybór kosmetyków do pielęgnacji

W dzisiejszych czasach jesteśmy tak zabiegani, że kupujemy mnóstwo produktów automatycznie, bez większego zastanowienia. Bo ktoś coś nam polecił, bo ciągle o konkretnym produkcie słyszy się w telewizji, bo gwiazdy i celebrytki chwalą sobie konkretną rzecz w mediach społecznościowych. Wystrzegaj się takich inwestycji i zawsze czytaj etykiety wraz ze składem.

Dlaczego jest to ważne? Być może krem, który jest tak zachwalany, ma w swoim składzie czynnik, który działa na Ciebie uczulająco. Może się zdarzyć, że został skomponowany ze składników, którym daleko jest do naturalnych. Producenci kosmetyków do pielęgnacji stosują przeróżne chwyty marketingowe, których celem jest tylko i wyłącznie sprzedaż, a nie nasze bezpieczeństwo. Dlatego zawsze czytaj etykiety i bądź świadomym konsumentem.

Może Cię zainteresować: Depilacja klatki piersiowej u mężczyzn. Tak czy nie?

Wybór kosmetyków do pielęgnacji — O tym pamiętaj

Na koniec jeszcze jedna uwaga: nie przywiązuj się do kosmetyków. Dobrze jest co jakiś czas je zmieniać, by skóra nie zdążyła się do nich przyzwyczaić. W przypadku stosowania non stop tych samych produktów doprowadzisz do tego, że skóra uodporni się na działanie konkretnych składników.